win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    seismic έγραψε:
    Οι κατακόρυφες φορτίσεις ( αν έχουμε ανασήκωμα της βάσης ) θα σχηματίσουν την ρωγμή εκεί που την έχω σχεδιάσει στο σχέδιο. Οι κατακόρυφες φορτίσεις κατακόρυφη φορά έχουν κατακόρυφη τέμνουσα δημιουργούν.
    Μηχανικός έγραψε... Για να δούμε στο σχέδιό που θα σχηματιστεί ρωγμή.... Εσύ έχεις σχηματίσει τη ρωγμή στη διαγώνιο DB. Από την παραμόρφωση του σχήματος φαίνεται καθαρά ότι η DB μικραίνει και η AC μεγαλώνει. Συνεπώς κατά τη διεύθυνση της DB εμφανίζονται θλιπτικές τάσεις και κατά τη διεύθυνση της AC εφελκυστικές. Είναι ποτέ δυνατόν να έχουμε πρώτα αστοχία στο θλιβόμενο μέρος του σκ/τος και όχι στο εφελκυόμενο;
    Εδώ παρατηρώ το εξής εγώ δεν κατάλαβα εσένα και εσύ δεν κατάλαβες εμένα.
    Εσύ θεωρείς ότι αν υπάρχει θλίψη κατά την κατακόρυφο D.B η οριζόντια A.C θα μεγαλώσει.
    Αυτό μου θυμίζει τον ορισμό της αστοχίας της καθαρής θλίψης όπου λέει πότε έχουμε θλίψη και πότε λυγισμό η οποία λέει για την θλίψη
    Όταν πάνω σε έναν κύλινδρο του οποίου η διάμετρος της βάσης του είναι μεγαλύτερη του 1/6 του ύψους του τότε αν του εφαρμόσουμε θλίψη αυτός θα διογκωθεί στα άκρα του παίρνοντας το σχήμα του βαρελιού.
    Εσύ βέβαια δεν εννοείς αυτό. Αν δεν κάνω λάθος ... Εσύ παίρνεις παράδειγμα την χιαστή της σκαλωσιάς της οποίας σε μία παραμόρφωση όπως αυτή του σχήματος που δείχνεις η αξονική δύναμη D.B δέχεται θλίψη ενώ η αξονική δύναμη A.C δέχεται εφελκυσμό. Ναι σωστά αυτό που λες έτσι είναι.
    Εγώ όμως δεν λέω αυτό ... εγώ το εξετάζω από μία άλλη οπτική άποψη. Σου την αναλύω. Καταρχήν εγώ δεν μιλάω για χιαστή σκαλωσιάς αλλά για συμπαγή τοίχωμα από οπλισμένο σκυρόδεμα το οποίον παραμένει απαραμόρφωτο σε θλίψη. ( διότι θα στερεά αστοχούν αλλά δεν υποχωρούν στην θλίψη )
    Στο σχήμα που δείχνεις το χιαστό D.B είναι βασικά ένας στύλος ο οποίος με τα στατικά φορτία λυγίζει και ο άλλος στύλος A.C εφελκύεται. Στα στερεά τοιχώματα από ΟΣ δεν συμβαίνει αυτό.
    Κατά τον άξονα D.B υπάρχει θλίψη διότι το έδαφος αντιδρά στα στατικά φορτία. Υπάρχει όμως ισορροπία δυνάμεων λόγο της αντίδρασης του εδάφους.
    Αν δεις όμως το τμήμα του τριγώνου που περικλείεται μέσα στα σημεία A.B.D αυτό είναι στον αέρα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει αντίδραση του εδάφους κάτω από αυτό Και λέω ότι ... το βάρος αυτού του τριγώνου μαζί με τα φορτία της δοκού της πλάκας και των άλλων φορτίων που κουβαλάει έχουν μία κατακόρυφη συνιστώσα η οποία έρχεται σε αντίθεση με την αντίδραση του εδάφους πάνω στον άξονα D.B και δημιουργεί μια ωραία κατακόρυφη τέμνουσα. Αυτήν την τέμνουσα βλέπω εγώ η οποία εμφανίζεται λόγο αστήρικτων και στηριγμένων στατικών φορτίων και όχι λόγο του εφελκυσμού.
    Πες μου αν το κατάλαβες και αν συμφωνείς ή διαφωνείς.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 03.11.2017 στις 17:13

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •